Reponsywność stron www

Reponsywność stron www

Responsywność? A komu to potrzebne? A kto tam na komórce wejdzie… Nic bardziej mylnego! Responsywna strona to podstawa. Poniżej przedstawiamy kilka punktów dlaczego warto zadbać o responsywność.

Czy responsywność jest konieczna?

Wiele z nas na pewno pamięta czasy, gdy strony przeglądało się tylko na ekranach komputerów oraz laptopów i nikomu nie przeszło przez myśl, że w przyszłości będzie trzeba projektować strony na inne urządzenia takie jak telefony, smartwatche, tablety lub inne urządzenia mobilne. W obecnym czasie to laptopy i monitory komputerów stacjonarnych odchodzą na drugi plan, natomiast przodują smartfony, gdyż mamy je nieustannie przy sobie i są dużo wygodniejsze.

Co to jest responsywność?

Responsywność to dostosowywanie się strony internetowej do aktualnie używanego urządzenia (precyzując bardziej: wyświetlacza). Dzięki temu użytkownik nie ma potrzeby przybliżania elementów w celu ich odczytania oraz każdy element jest wyświetlony tak, aby któryś z elementów nie zdemolował całego układu. Użytkownicy dla których strona jest przyjemna na pewno wrócą na nią z miłą chęcią, niż na taką, gdzie każda chwila była dla nich udręką.

Jak sprawdzić czy strona jest responsywna?

Taki test może wykonać każdy. Wystarczy uruchomić przeglądarkę na swoim smartfonie, wpisać adres strony www, oraz uważnie przejrzeć całą jej zawartość. Jeśli nie zauważyłeś żadnych problemów to oznacza, że Twoja strona jest responsywna (przynajmniej w tej rozdzielczości co Twój smartfon). Drugim sposobem jest wejście w tryb developerski (prawy przycisk myszy -> zbadaj) a następnie znalezienie ikony odpowiadającej za “Toggle Device Toolbar”. Narzędzie pozwala wybierać urządzenia o różnych rozdzielczościach, dzięki czemu pozwala na dokładniejsze przetestowanie witryny internetowej.

Dlaczego warto zadbać o responsywność?

Sam fakt, że strona jest przyjazna dla użytkowników to nie tylko wartość dla nich, ale również dla Ciebie jako właściciela. Potencjalny klient może szybciej znaleźć Twoją stronę, ponieważ responsywne strony wyświetlają się wyżej w wynikach wyszukiwania, niż te które nie są responsywne lub z niedoskonałościami w tym zakresie.

Wersja mobilna strony ma mniejszą powierzchnię, niż ekran monitora. Z pewnego punktu widzenia to też zaleta, gdyż nie wyświetlamy wszystkich elementów strony, lecz ograniczamy zawartość do tych najważniejszych. Użytkownik mobilny otrzymuje “esencję” Twoich usług, informacji czy co tam dla niego przewidujesz.

Responsywna strona internetowa, to nowoczesna strona internetowa, która przebije Twoją konkurencję.

Artykuł przekonał Cię do zmian?

Zacznijmy działać!

Skontaktuj się

Ciasteczka.

Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie. Dowiedz się więcej.